Вільне володіння зброєю: експерт з Івано-Франківська розповів чому “все складно”

Дискусії про легалізацію зброї в Україні точаться вже понад 20 років. Але ця тема надто «слизька», щоб остаточно покласти у ній крапку, пише WestNews.

Засоби самооборони в Україні дозволені наказом МВС від 21 серпня 1998 року № 662. За інформацією МВС, в Україні є понад 1,3 млн одиниць легальної вогнепальної зброї.

Особливо гостро це питання постало з початком воєнних дій на Сході, коли на мирні території почали безконтрольно завозити найрізноманітніші види вогнепальної зброї. За статистикою останніх років від зброї в руках злочинців тільки на місці злочину щорічно гине щонайменше 10 тисяч осіб.

Проте, за тією ж статистикою, лише 23% українців підтримують право на приватне володіння вогнепальною зброєю (за даними соціологічного дослідження, проведеного групою «Рейтинг» на початку лютого цього року). Так, кількість громадян, які «за» дещо зросла: з 13% у 2014 році – до 20-23% у 2018-2021 роках. Але тих, хто проти – 75%, тобто у три з половиною рази більше.

Станом на зараз обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульований спеціальними законами в усій Європі та у більшості пострадянських країн. Зокрема, обіг короткоствольної вогнепальної зброї дозволений в Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Білорусі.

Однак, Україна розділилась на два табори: тих, хто вважають, що легалізація зброї знизить рівень злочинності, та інших, що вважають це способом створення додаткових проблем.

То як стати власником зброї в Україні?

  • Зверніться до відділення дозвільної системи МВС за місцем проживання. Напишіть заяву про видачу дозволу на придбання зброї, заповніть картку-заяву, і починайте збирати необхідні документи (медична довідка за формою №127/о, довідка про відсутність судимостей, страховка цивільної відповідальності для власників зброї, довідка про проходження курсів по навчанню матеріальної частини зброї).
  • Після придбання потрібно звернутись в НДЕКЦ, там здійснюється облік вогнепальної зброї. Буде здійснено кілька пострілів, в результаті яких у експертів будуть зразки гільз та куль вашої зброї. Цю процедуру потрібно буде повторювати кожні 3 роки.
  • Не забувайте про обов’язковість належних умови зберігання і дотримання заходів безпеки.

«Всі гільзи та кулі заносяться у центральну мережу і є можливість перевірити зразки по всій Україні. Тобто в разі скоєння злочину вас обов’язково знайдуть», – розповідає керівник сектору балістичного обліку відділу криміналістичних видів досліджень Івано-Франківського НДЕКЦ МВС Олег Танчин.

Але «на руках» у громадян завжди є нелегальна зброя, яка створює найбільше проблем. За останніми даними в Україні від 3 до 5 мільйонів одиниць нелегальної зброї. Але проблема саме у відсутності культури володіння нею, бо через це трапляється багато нещасних випадків.

«Якщо ти є членом федерації практичної стрільби, то можеш на цілком законних підставах бути власником короткоствоольної, нарізної вогнепальної зброї як член асоціації. І якщо когось травмуєш, то навіть не буде обтяжуючої обставини. Тобто завжди є різні «способи» легше отримати дозвіл на зброю», – коментує експерт.

Раніше проводили місячники добровільної зброї, але зараз це відмінили. Тепер зброю без проблем можна здати у поліцію без настання кримінальної відповідальності.

Тож які види зброї і з якого віку можна придбати:

  • З 18 – пневматичну зброю
  • З 21 – мисливську гладкоствольну рушницю
  • З 25 – нарізну зброю (карабін, гвинтівку та рушницю)

Також, фактично, не заборонене володіння газовою зброєю, хоча в українському правовому полі така категорія зброї не передбачена.

Розмовляла Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Стерилізувати не можна залишити”: чому цю операцію варто зробити навіть домашнім улюбленцям?

Публікація Вільне володіння зброєю: експерт з Івано-Франківська розповів чому “все складно” запозичена із ресурсу WestNews.

Дискусії про легалізацію зброї в Україні точаться вже понад 20 років. Але ця тема надто «слизька», щоб остаточно покласти у ній крапку, пише WestNews. Засоби самооборони в Україні дозволені наказом МВС від 21 серпня 1998 року № 662. За інформацією МВС, в Україні є понад 1,3 млн одиниць легальної вогнепальної зброї. Особливо гостро це питання постало з початком воєнних дій на Сході, коли на мирні території почали безконтрольно завозити найрізноманітніші види вогнепальної зброї. За статистикою останніх років від зброї в руках злочинців тільки на місці злочину щорічно гине щонайменше 10 тисяч осіб. Проте, за тією ж статистикою, лише 23% українців підтримують право на приватне володіння вогнепальною зброєю (за даними соціологічного дослідження, проведеного групою «Рейтинг» на початку лютого цього року). Так, кількість громадян, […]

Публікація Вільне володіння зброєю: експерт з Івано-Франківська розповів чому “все складно” запозичена із ресурсу WestNews.