Тільки дисципліна, віра в себе і бажання змінюватися рухали мною вперед, – марафонець з Івано-Франківська Микола Таран

Марафонець з Івано-Франківська Микола Таран уже неодноразово підіймав прапор України на престижних марафонах за кордоном. За його спиною такі масштабні пробіги як Skechers Performance Los Angeles Marathon у США, Oslo triple 73 км у Норвегії та багато інших.

Микола Таран розповів WestNews про особливості тренувань, реакцію оточення, особливості бігу та шлях до заокеанського марафону.

Життя до бігу

Я народився в місті-герой Дніпропетровськ. Через сімейні обставини наша сім’я переїхала до Івано-Франківська, де і пройшло моє неспокійне дитинство і юність. Неспокійне, бо я завжди не міг сидіти на одному місці і шукав для себе пригод, намагався розвиватися і займатися різними видами спорту. А як відомо, спорт дисциплінує і мотивує, робить людину незламною і залізною. Звичайно, спортивне життя займає важливу роль в моєму житті, але окрім цього і ще чимось потрібно займатися. До тимчасового переїзду в Нью-Йорк я працював в лісовому підприємстві біля Карпат. Ця робота фізично важка, але мені вона приносила задоволення і гроші, за допомогою яких я оплачував свої реєстраційні внески за українські, європейські та американські забіги.

Біг є одним з найбільш популярним видом спорту. І ним може займатися кожен, тільки крапля бажання. Щодо мене, бігав я із дитинства. У вищому навчальному закладі я займався на легкій атлетиці, де і одночасно був фізооргом групи. Після закінчення навчання, я став ще більше бігати тільки в себе на стадіоні незалежно від погодніх умов. І в той час, якраз і почало в нашій країні розвиватися офіційні забіги. У цілому світі це вже давно відбулося. Я вирішив, що хочу теж себе підготувати і своє тіло.

Зараз мені 28 років, і завдяки приходу бігу в моє життя я: бігун-марафонець, ультрамарафонець (50км, 73км, 100км) велоультрамарафонець (100 км), біговий кореспондент, триатлоніст, спартанрейсер, пейсмейкер-досвідчений бігун, який допомагає іншим бігунам добігти здоровими і щасливими до фінішу за відповідний час.

Шлях до заокеанського марафону

Щодо офіційних пробігів – я бігав багато, враховуючи шкільні роки на стадіоні, дорослі на легкій атлетиці і після вже офіційні старти. Ці три роки стали переломними у становленні мене як особистості. Біг навчив мене дисципліни і здолання вольових труднощів, зміцнив мій стиль життя. Тепер кожного вечора я проводжу на бігових треніровках.

Набігавшись вже досхочу в Україні і Європі, я поставив мету стати учасником американського старту. Важко просто ось так взяти і захотіти, треба щось зробити для цього. Я довго обдумувував свої кроки щодо заокеанського марафону. Спочатку я набігав багато забігів, познайомився із хорошими і цікавими людьми, які допомогли мені із рекомендаційними листами, вибрав старт і зареєструвався. Але це половина справи. Друга частина найважча – отримання візи. Це все відбувалось минулого року. Переживав сильно, але співбесіда була дуже крутою. Мені сказали, що я дуже сильний і цілеспрямований, якщо вирішив так далеко представляти Україну. Мені дали позитивну відповідь. Звичайно, я готувався, але сталися проблеми із ногою і я майже був відмовився від поїздки, але бажання, терплячість і ціленапрявленість не дали мені порушити плани. І ось через два місяці я, щасливий, гордий, із болючою ногою, перетнув фінішну лінію на одному із найкрасивіших і наймасштабніших марафонів Америки – Skechers Performance Los Angeles Marathon. Перебував у Лос-Анджелесі два тижні, включаючи марафон 18 березня, де зайняв 1159 місце із 1948, і відпочинок. Але я повернувся, бо в мене були плани щодо інших забігів.

Я полікував ногу і почав свою підготовку до найскладнішого змагання в Норвегії. Там була обмежена кількість людей, щоб зареєструватися потрібно було встигнути, ще й реєстраційний внесок дуже дорогий. Уже задовго до початку змагань я бачив, що більшість учасників це норвезці, а серед них я – єдиний українець. Я вважаю, що гідно представив Україну на Oslo Triple 73 км, де зайняв 16 місце із 96 зареєстрованих атлетів.

У результаті Skechers Performance Los Angeles Marathon і Oslo Triple 73 км принесли в моє життя новий біговий досвід, вихід із зон комфорту, нові перспективні знайомства, низку вражень і віру в себе.


Ставлення до бігу українців й іноземців

Я бігав вже багато своїх стартів за межами нашої держави. Побачив, що там це вже як культура і стиль життя. І причому вже дуже багато років. У нас це тільки нещодавно почало розвиватися. І більшість не розуміє, як це бігати і ще й оплачувати це. Але і хочу сказати, що франківчани теж багато стали бігати за межами України і приносити звідти свій біговий досвід, таким чином розвивати тут в нас. Це правильний обмін.

Ми розвиваємося в усьому, у зв’язку з тим що наші кордони близькі до Європи. Так, я хочу вірити, що найближчим майбутнім культура бігу в Івано-Франківську буде на високому рівні. На даний момент завдяки організаторам в нашому місті є багато хороших бігових заходів. Місто дає початковий етап, старт для бігунів, а все решта залежить від бажань і наполегливості самого спортсмена.

Як біг змінив життя

Я можу сказати, що біг змінив моє життя на 100 відсотків. Я став ціленапрямлений, дисциплінований. У моєму житті з’явилися друзі, які мене правильно направляють, нові знайомства, багато подорожей, переїзд в США, з’явилася віра в себе і незламність тіла. І мені пощастило, бо в моїй любові до бігу підтримують мене моя сім’я. Вони дійсно найкращі, допомагають як морально, так і матеріально. Я не буду лукавити, до спонукань змінити своє життя, почати бігати, стало моє бажання побувати в США. І от я добігався.

Труднощі під час занять

Для мене спорт ніколи не був важким. Я з дитинства займався, моє тіло звикло до навантажень. Але завжди було проблематично з тим, що звичайно хотілося просто відпочити, але я знав, що в мене тренування. Не завжди погодні умови були відповідними, я тренувався і бігав як і при мінусовій температурі, так і при максимум високій, при дощі, вітрі і пекучому сонці. Тільки дисципліна, віра в себе і бажання змінюватися не давало мені спокою і рухало вперед.

Про марафони

Свої забіги я завжди вибирав і планував, щоб були цікавими і незабутніми. Я себе називаю подорожуючий бігун-марафонець, бо не тільки виїжджаю на змагання, а і планую це туристично поєднати. Кожен старт був багатий на нові враження, незабутні емоції, знайомства із хорошими людьми, переломними етапами, виходами із зон комфорту.

На перше місце я поставлю мій Oslo triple 73 км в Норвегії. Це країна, про яку я колись мріяв, яка недавала мені спокійно спати. Бо я знав, що точно маю там бути, тим більше, там пробігтися. Дуже хвилювався, переживав і не знав, як я маю бігти одну із найскладніших трас Скандинавії. Норвегія дуже красива країна, дорога і важка для бігу. Але відчуття гордості за себе на фінішній лінії довело, що я все правильно зробив. До речі, мій старт планувався другий рік, першого разу я не встиг зареєструватися на 73 км через ліміт учасників і зареєструвався на 42 км. Уже наступного разу, як тільки відкрили реєстрацію, то я одразу її оплатив. Після цього змагання я переїхав на тимчасовий піврічний переїзд в Нью-Йорк, де працюю і бігаю американські старти із прапором України. І знову цього року, я бігтиму 73 км, щоб покращити результат і побувати в Норвегії. Це країна, яка закохує одразу. Цього року його перенесли на 21 вересня. Я зареєструвався на нього одним із перших, бо вже знаю, що кількість місць є обмежена.

Моє бігове життя точно не буде спокійним, допоки будуть такі мрії і цілі. Я їх планую, я їх виконую, тільки не всі одразу. До них треба готуватися. На майбутнє в мене заплановані два змагання – це неймовірний марафон на Алясці Anchorage Mayor’s Marathon і ультрамарафон у Великій Британії London to Brighton 100 км.

Попереду ще багато планів, які я пов’язую із біговим спортом, а отже буду час від часу подорожувати Європою і Україною.

Підготовка до змагань

Підготовка до змагань була для мене найважчою частиною. Пробігти 20 км, 50 км, 100 км – велике навантаження і завдання важкувате. Воно потребує великої колосальної сили волі і терпіння. Особливо при підготовці тяжко, коли бігати день за днем самомку при будь-яких температурних показниках. Але якщо витримати підготовку, то є шанс пробігти забіг відповідної дистанції і бути гордим все життя. У кінці-кінців, змагання – не тільки труднощі, це велика подорож до пізнання самих себе. Тільки уявіть, яка буде радість і гордість, коли ви досягнули мети. Потрібно не рівнятися на інших, творити і бути легендою самим – дотримуватися темпу, який виробився на особистих тренуваннях. Найголовніше – протестувати одяг, взуття. А харчування має бути повністю збалансованим і відновлюючим. Мої тренування відбуваються майже через день, незалежно від погоди. Біль тимчасова, але тріумф вічний.

Головне під час підготовки – бажання і добре висиплятися. У здоровому тілі – здоровий сон. Він є головним чинником відновлення після тренування. Усе зовсім просто. Якщо ви почали тренуватися – віднесіться до цього серйозно. Заплановані заняття повинні бути для вас важливішими за похід в кіно чи час провести час із друзями. У вас повинна бути сила волі виходити на пробіжку, коли холодно, дощ і вітер. Важливо налаштуватися психологічно на дистанцію. Легко не буде, але в цьому заключається вся суть – перебороти себе.

Біг – найкраще лікарство від стресу. Чим більше ви бігаєте, тим менше у вас проблем. До свого першого забігу я готувався два місяці майже щодня, збільшував кілометраж і харчування корисною їжею. Для кожного підготовка має бути індивідуальна із відповідною екіпіровкою: легка робоча бігова форма і зручні кросівки. Взуття має бути із легкого матеріалу, щоб по розміру підходило. А одяг слід вибирати відповідно до сезону.

Головне зробити перший крок і обрати правильний напрямок. Легко не буде, але бажання виправдає мету. Куди б ви не бігли, керуйтеся правильними діями і напрямками, тільки вперед, тільки до перемог!


Ольга ВЕРКАЛЕЦЬ

The post Тільки дисципліна, віра в себе і бажання змінюватися рухали мною вперед, – марафонець з Івано-Франківська Микола Таран appeared first on WestNews.com.ua.

Марафонець з Івано-Франківська Микола Таран уже неодноразово підіймав прапор України на престижних марафонах за кордоном. За його спиною такі масштабні пробіги як Skechers Performance Los Angeles Marathon у США, Oslo triple 73 км у Норвегії та багато інших. Микола Таран розповів WestNews про особливості тренувань, реакцію оточення, особливості бігу та шлях до заокеанського марафону. Життя до бігу Я народився […]

The post Тільки дисципліна, віра в себе і бажання змінюватися рухали мною вперед, – марафонець з Івано-Франківська Микола Таран appeared first on WestNews.com.ua.