SARS-Co VS фітнес. Наразі 0:1? Спортклуби відстояли право на роботу

Першого червня в Івано-Франківській області після тривалого карантину відновили свою роботу фітнесцентри, спортивні зали, тренажені клуби. Однак працювали вони після відновлення недовго. 15 червня комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Івано-Франківської ОДА вирішила призупинити їх діяльність на невизначений термін. Мотивація – зростання кількості захворювань на коронавірус. Спортивна спільнота Івано-Франківська обурилася і вийшла на протест. Сьогодні комісія під тиском громадськості знову дозволила їхню роботу, по суті, повторивши рішення комісії від 28 травня. Однак це не остання крапка в цій ситуації.

«Дозволити з 17 червня 2020 року роботу закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнесцентрів (крім проведення групових занять з кількістю учасників більше 10 осіб, проведення навчально-тренувальних занять дітей віком до 15 років за винятком вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл».

Це цитата з протоколу № 23 позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 17 червня 2020 року.

Таке рішення було прийнято сьогодні, як і обіцяв голова ОДА Віталій Федорів, після того, як напередодні, у вівторок, 16 червня, представники спортивної громадськості міста вийшли під стіни ОДА з протестами через рішення комісії від 15 червня про призупинення діяльності закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнесцентрів.

Люди, які вийшли на протест, відверто не розуміли, чому саме ці заклади мають бути зачинені з причин, зазначених у поясненні до рішення комісії: «У зв’язку зі збільшенням кількості нових випадків захворюваності населення на COVID-19 і протягом трьох днів поспіль не відповідає ознакам для послаблення протиепідемічних заходів, а саме інцидентність, тобто загальна кількість нових випадків COVID-19 за останні сім днів на 100 тис. населення становить більше ніж 12 осіб на 100 тис. населення, а саме: 13,44, 12,1 1, та 11,82 особи».

За словами протестувальників, у спортивних клубах Івано-Франківська ситуація не така, щоби були підстави для їх закриття. Туди не ходять хворі люди, на вході здійснюється температурний скринінг, є достатня кількість антисептичних засобів, тут часто роблять вологе прибирання, а тренажери дезінфікують. Учасники протесту переконані, що ніхто із членів комісії, хто приймав рішення про зупинку діяльності закладів спорту, не був у цих закладах, інакше б вони бачили і це, і також те, що відвідувачів внаслідок карантину в клубах поменшало. Сьогодні зали відвідують заледве 30% тих, хто займався там до карантину. І це у великих клубах. У малих ще менше. Причини називають різні: брак коштів, оскільки багато хто залишився без роботи, а також те, що люди ще побоюються відвідувати громадські місця і воліють займатися індивідуально вдома, чи на вулиці, змінювати вид спортивної діяльності, щоби бодай якось рухатися і вести здоровий спосіб життя.

Відповідно, кажуть учасники протесту, в залах місця багато, між відвідувачами суттєва дистанція, крім того, працює витяжна вентиляція, тренери працюють в масках.

Це цирк і показуха,  – вважає мешканка Івано-Франківська Олена Кулик. Жінка відвідує два спортивні клуби в місті. Каже, що на карантині змушені були фактично відмовитися від спорту. Втішилися, коли з 1 червня роботу клубів відновили. Однак тішилися недовго.

«Багато людей ходять в клуби не для того, щоби накачати тіло, як прийнято думати. А для того, щоби зробити порядок зі спиною, чи суглобами. Можна лягти на операцію, або піти в спортзал – що ви виберете? Крім того, реабілітологи займаються з людьми, які пережили інсульти. Що цим людям робити? В лікарні вони потрапити не можуть, зі зрозумілих причин. В нас лишається спорт. Дома цим займатися неможливо. Потрібні спеціальні тренажери, які дома не поставиш, бо вони дорогі і немає місця. Я абсолютно впевнена, що обласна влада мусить зробити якийсь крок, бо погіршилась ситуація з коронавірусом. Закрити літники, де п’ють? Але це нікого не цікавить», – говорить Олена Кулик.

Власне, учасники протесту говорять, що влада рухається трохи не в тому напрямку. І замість того, аби звернути увагу на нічні клуби, дискотеки, ресторани і літники, де вживають, в тому числі й алкоголь, громадський транспорт, вона чомусь вирішила «завдати удару спорту». І це тоді, як заняття спортом навпаки зміцнює імунітет на відміну від карантинного сидіння по хатах.

«За два місяці ми багато втратили в плані здорової нації, здорових спортсменів. Спортивна спільнота не розуміє такого рішення, – каже Владилен Лейцюсь, президент Івано-Франківської обласної федерації панкратіону, грепплінгу та джиу джитсу. – Так, кількість хворих в області дійсно виросла, це факт незаперечний. Але чи це виросло за рахунок спорту – питання. Серед спортсменів такої кількості хворих немає. Але нас обмежують, нас закривають. Тому ми зібралися на мирну акцію, щоби вирішити це питання. Ми очікуємо розуміння».

Під час акції протесту з’ясувалося, що рішення обласної комісії ТЕБ НС було прийнято без обговорення з громадськістю чи бодай з представниками органів місцевого самоврядування. На цьому учасникам акції протесту наголосив міський голова Руслан Марцінків. Виявляється, віднедавна за постановою Кабміну на території області повноваження приймати такі рішення має обласна комісія, а органи місцевого самоврядування усунуті від цього. Він також заявив, що підтримує ініціативу і звернення протестувальників, а рішення обласної комісії ТЕБ НС вважає неправильним. За словами міського голови, сьогодні тенденція щодо захворюваності на коронавірус має певний ріст, але він не є значним.

«З нами, з органами місцевого самоврядування, як завжди, центральна влада не радиться, не запитують нашої думки, прийняли одноособове рішення. Я вважаю, що воно є неприпустиме і в спортклубах захворіти в рази є менш імовірно, ніж в інших установах, організаціях, які працюють. Вважаю, що сьогодні ОДА, як представник президента Зеленського, як представник влади в Києві, повинна приймати рішення, обговорюючи їх з громадськістю і органами місцевого самоврядування. Якщо би радилися більше з органами місцевого самоврядування, ми б сказали, де можна вживати заходів для зменшення захворюваності», – заявив мер.

Він пояснив, що варто більше уваги зосередити на місцях масового скупчення населення: великих маркетах, секонд-хендах, ринках, у закладах громадського харчування, транспорті. Там, де мають повноваження здійснювати контроль і перевірки представники держпродспоживслужби і поліції.

Що ж стало причиною того, що комісія вирішила закрити саме спортивні заклади? Як пояснив на зустрічі з представниками протестувальників голова ОДА Віталій Федорів, те, що могли відкрити відповідно до постанови МОЗ, з першого червня було відкрито. Однак в останній тиждень в області відбулося стрімке зростання захворюваності на коронавірус і область вийшла за показники, визначені МОЗ. Тож рішення від 15 червня не було одноосібним. Воно приймалося колегіально. До складу комісії належать головний санітарний лікар області, представники поліції, держпродспоживслужби, департаментів спорту і охорони здоров’я. Однак пообіцяв до 13-00 середи, 17 червня, дати узгоджений протокол з тих завдань, які поставила державна комісія з питань ТЕБ НС того ж дня, 16 червня. Тому було дано доручено всім службам додатково опрацювати і вивчити ситуацію, що склалася, і дозволити роботу фітнесцентрів із затвердженням відповідного порядку їх роботи.

В результаті, як і було обіцяно, наступного дня відбулося засідання обласної комісії з питань ТЕБ НС, яка, зокрема, прийняла рішення дозволити з 17 червня 2020 року роботу закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнесцентрів (крім проведення групових занять з кількістю учасників понад 10 осіб, проведення навчально-тренувальних занять дітей віком до 15 років за винятком вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл. По суті, це рішення нічим не відрізняється від рішення, прийнятого 28 травня, яким було дозволено відновлення роботи цих закладів.

Однак, як заявляє головний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук, не виключено, що це рішення буде найближчими днями переглянуто і синхронізовано із рішенням Уряду, ухваленим на засіданні в середу, 17 червня, шляхом внесення змін в низку актів Кабінету Міністрів. Ними встановлені карантинні обмеження. Як відомо, через зростання кількості хворих Кабінет Міністрів України подовжив дію карантинних обмежень до 31 липня 2020 року.

Крім того, заявляє Руслан Савчук, представники спортивної спільноти сьогодні погодилися із озвученими керівником управління Держпродспоживслужби України в області Романом Гурським порушеннями, зафіксованими у спортивних закладах.

«Звісно, це не найбільший ризик інфікування в цих залах, але ми хочемо мінімізувати ці ризики по певних секторах з найменшим навантаженням на економіку і на поступлення в місцевий бюджет», – наголосив Руслан Савчук.

Синхронізація рішень комісії та Уряду має відбутися вже найближчими днями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Науковці виявили ліки, які зменшують смертність від COVID-19: недорогий та широкодоступний препарат

Публікація SARS-Co VS фітнес. Наразі 0:1? Спортклуби відстояли право на роботу запозичена із ресурсу WestNews.com.ua.

Першого червня в Івано-Франківській області після тривалого карантину відновили свою роботу фітнесцентри, спортивні зали, тренажені клуби. Однак працювали вони після відновлення недовго. 15 червня комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Івано-Франківської ОДА вирішила призупинити їх діяльність на невизначений термін. Мотивація – зростання кількості захворювань на коронавірус. Спортивна спільнота Івано-Франківська обурилася і вийшла на протест. […]

Публікація SARS-Co VS фітнес. Наразі 0:1? Спортклуби відстояли право на роботу запозичена із ресурсу WestNews.com.ua.