Передвеликодні вогники або найбажаніший день для дітей на Косівщині

Щорічно у Великий четвер на Гуцульщині  по старій добрій традиції, діти у величезних пакетах, а дехто навіть у декоративних мішках, приносить додому різноманітні солодощі.

У цьому році вогники припадають на 29 квітня, пише WestNews.

Що за назва така, вогники?

Насправді є два трактування щодо значення цього слово. Перше з них, вогники – це діти, а друге, то солодощі. Якщо простіше, дітлахи, коли заходять в оселю, а господиня чи господар відволікся  на щось своє, тоді один до одного кажуть «вогники прийшли». А малеча у свою чергу, так говорить на солодощі. Особливо, коли зустріне свого знайомого й  хвалиться: дивись скільки в мене вогників.

Чому роздають вогники дітям?

Чесно кажучи, ця традиція тягнеться ще з давніх часів, бо фактично у кожній оселі вже немає поруч близької людини. Саме тому дають дітям солодощі за душу померлої чи померлого.

А розвивається це дійство приблизно так: «перед душею діда Степана»,- говорить господар, коли простягає малечі щось смачне. У відповідь дитина, яка прийшла по вогники говорить: простибі, хай Бог прийме перед душею… Закінчується все тим, що «вогник» бажає гарних свят та іде до наступного дому.

Тепер зрозуміло, чому пакети солодкого, так?

«Коли» та «які» закупи роблять господарі на вогники?

Здебільшого солодощі купляють за декілька днів до четверга. Обов’язкового, як такого, що дають вогникам немає. Абсолютно кожен господар орієнтується на свої вподобання. Хтось купляє те, що колись любив його рідний. Дехто купує яйця, а потім робить з них галунки. А дехто орієнтується у загальному на ціну.

Час в який ходить малеча?

Ранок, Чистого четверга для кожного господаря розпочинається з розкладання солодощів на плоску поверхню. Це зручно передусім тому, що, коли діти ходять групками, легше зорієнтуватися. Коли ж дитина одна, то й зовсім проблем немає. Якщо на годиннику підходить до 8.00, а то й швидше – чекай, скоро прийдуть з торбами. А якщо першим буде хлопчик, взагалі чудовий знак. Кажуть, до добра.

Роки  до яких можна ходити вогником?

Із зовсім крихітними, років три-чотири, ходять рідні. Точніше малечу носять. Це абсолютно нормально для близьких сусідів та далеких родичів. Щодо більш старших вогників, то все залежить від твоєї статури. Ніхто ж не знає скільки тобі років, правда? Однак, якщо за правилами, то заведено ходити до 10-11 років.

Яким дітям можна іти по солодощі?

Будь-хто вогником ходити не може, бо з самого початку господарі підраховують дітей, які живуть поблизу них. Із того роблять висновок, яку кількість купляти солодощів. Якщо буде хтось не знайомий їм, то одразу питають, а чий/чия  ти? Це не означає, що незнайома дитина не отримає вогника. Звичайно, отримає, бо й у самих є діти, онуки, а тому мали б купити більше. Проте бажано, щоб ходили тільки знайомі.

Загалом, гуцульські традиції цікаві, глибокі та досить оригінальні. Правда гаманець ще до свят починає у досить швидкому темпі скидати вагу. Що ж поробиш, так заведено.  Особливо, якщо йдеться  у загальному про український народ.

Наталя Пістащук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бечкова або Вербна неділя: як на Гуцульщині святкують вхід Господній в Єрусалим?

Публікація Передвеликодні вогники або найбажаніший день для дітей на Косівщині запозичена із ресурсу WestNews.

Щорічно у Великий четвер на Гуцульщині  по старій добрій традиції, діти у величезних пакетах, а дехто навіть у декоративних мішках, приносить додому різноманітні солодощі. У цьому році вогники припадають на 29 квітня, пише WestNews. Що за назва така, вогники? Насправді є два трактування щодо значення цього слово. Перше з них, вогники – це діти, а друге, то солодощі. Якщо простіше, дітлахи, коли заходять в оселю, а господиня чи господар відволікся  на щось своє, тоді один до одного кажуть «вогники прийшли». А малеча у свою чергу, так говорить на солодощі. Особливо, коли зустріне свого знайомого й  хвалиться: дивись скільки в мене вогників. Чому роздають вогники дітям? Чесно кажучи, ця традиція тягнеться ще з давніх часів, бо фактично у кожній оселі вже […]

Публікація Передвеликодні вогники або найбажаніший день для дітей на Косівщині запозичена із ресурсу WestNews.