Люди не зрозуміли переваг с.Вовчинець

село Вовчинець

Вовчинецька влада не відмовляється від ідеї створення з прилеглими селами ОТГ, яка в перспективі може увійти у склад міської агломерації

На початку року у Народному домі Вовчинця відбулися громадські слухання щодо створення ОТГ з прилеглими селами Узин, Колодіївка і Добровляни. Вони пройшли у досить напруженій обстановці. Фактично виникло протистояння між місцевими мешканцями так званого старого села, які виступали за створення Вовчинецької ОТГ, та мешканців багатоповерхівок на території Вовчинця, які підтримують входження села до адміністративної території Івано-Франківської міської ради. За цей час сільські ради Узина, Колодіївки і Добровлян уже уклали з Івано-Франківською міською радою угоди про співпрацю. А сільський голова Вовчинця Михайло Назар вважає, що люди просто не зрозуміли переваг створення з центром у Вовчинці ОТГ, яка в перспективі може увійти у склад Івано-Франківської міської агломерації зі збереженням місцевого самоврядування усіма її суб’єктами.

«Закон про добровільне об’єднання громад ми сприйняли буквально, але, на жаль, на практиці з добровільним створенням ОТГ вийшло все інакше, – каже М. Назар. – В законі чітко вказані критерії, за якими на добровільних засадах громади можуть об’єднуватися. Головний із них – це фінансова спроможність, коли ОТГ буде мати прямі бюджетні відносини з держбюджетом. Результат від таких розрахунків ми отримали позитивний, який досі ніхто не заперечив. Зі статусом ОТГ фінансові можливості збільшуються, ми додатково отримуємо надходження 60% ПДФО від фірм і організацій, які зареєстровані на території ОТГ. Це досить немала сума і точно набагато більша, ніж ті 5 млн. грн, про які говорили представники міста. Також ми б отримали державні субвенції на освіту, медицину та інфраструктуру. Але на шляху створення Вовчинецької ОТГ в області поставили шлагбаум. Мовляв, ви не отримаєте позитивного висновку, хоча підстав для цього не було. А місто тим часом всі свої зусилля спрямувало на створення великої Івано-Франківської ОТГ, з централізацією довкола нього».

«Ми все прорахували. Колодіївка, Узин та Добровляни – це максимум населених пунктів, які можуть увійти до Вовчинецької ОТГ, щоб вона мала право на існування на фінансово спроможній основі, враховуючи всі ті проблеми, які виникнуть перед новоствореною ОТГ щодо розвитку інфраструктури, яка в цих селах зараз майже на нулі, – продовжує М. Назар. – Ми звернули увагу на проблеми у цих селах і визначили пріоритетні напрямки розвитку. Найперше – це шляхи сполучення між ними та соціальна інфраструктура, яка би сприяла розвитку цим сіл і збільшення у них кількості населення.

Щоб людям було комфортно жити на відстані 5-6 кілометрів від Івано-Франківська, навіть якщо вони працюють у місті. У нас уже є готовий проект дороги через Вовчинецькі гори, вартістю майже 33,5 млн. грн. Ми розраховували на фінансування цього проекту з інфраструктурної субвенції. Без вирішення цієї проблеми з дорогою говорити про створення чи то Івано-Франківської, чи Вовчинецької ОТГ не можна. І друга важлива річ – це соціальні заклади. Є велика школа у Колодіївці, а у Добровлянах мало населення. В Узині є всі умови для надання якісних освітніх послуг. Все це треба зберегти, утримувати і розвивати на перспективу».

Щодо протистояння, яке спостерігалось під час громадських слухань між мешканцями старого села та багатоповерхівок, то сільський голова вважає, що воно було створено штучно і підігріта викривленою інформацією. За два дні до громадських слухань мешканців багатоповерхівок дезінформували щодо подальшого надання освітніх та медичних послуг в Івано-Франківську, за які, при створенні ОТГ, вони начебто уже б мали платити. Багато дітей з Вовчинця навчаються у міських школах, дитсадки, люди лікуються у міських лікарнях та поліклініках, і коли їм кажуть, що завтра за це доведеться платити, то вони, звичайно, будуть проти. Але насправді це не так, – каже М. Назар. – Держава виділяє кошти на потреби одного учня  і не важливо, чи він живе в Угриневі, Вочинці, Ямниці чи Франківську. Учень зареєстрований за школою, і кошти освітньої субвенції надходять суто у той навчальний заклад, де він вчиться. З медициною трохи інша ситуація, але, оскільки говорять, що при реформі «гроші ходять за пацієнтом», то люди самі можуть обирати, з яким лікарем укласти угоду і у якій лікарні лікуватися. Те, що «швидка допомога» з міста у Вовчинець не приїде, а буде їхати з Лисця чи Тисмениці, теж не правда, бо тепер це вже обласна структура, і приїжджає та «швидка», яка найближче до місця виклику. Але всі ці «страшилки» на людей подіяли, бо їм важко самостійно у цьому всьому розібратися. Якщо приїхав якийсь начальник з міста, то йому в селі більше вірять. А непоінформованих людей легше дезорієнтувати. Тому й маємо такий результат громадських слухань».

Водночас М. Назар запевнив, що сільська влада Вовчинця робила, робить і буде робити все для того, щоб мешканці могли отримувати якісні освітні, медичні та інші адміністративні послуги і максимально їх наближувати до людей.

Зараз у комунальній власності Вовчинця уже є сучасний дитячий садок, умови у якому кращі, ніж у дитсадках міста. Його утримання повністю взяла на себе сільська рада. Щоправда, місць у ньому для всіх сільських дошкільнят не вистачає, адже їх є 700. Тому у найближчих планах будівництво ще одного (а в перспективі і третього) дитсадка на 200 місць у районі коледжу електронних приладів та житлового кварталу «Краківський». А поруч планують збудувати ще й нову школу. Під ці освітні заклади зарезервували ділянку площею 2 га. Їхнє будівництво відбуватиметься за кошти пайової участі забудовників, крім того сільська рада сподівається на фінансову допомогу від держави. Також є й проект на розширення діючої школи. «Але ми ще визначатимемося з пріоритетами, – зазначає М. Назар. – Чи вкладати кошти у добудову старої школи, чи максимально їх спрямувати на будівництво нових, сучасних дитсадка і школи у нових мікрорайонах».

Сільський голова також додав, що нові Державні будівельні норми дозволяють розташувати дитсадки у вбудовано-прибудованих приміщеннях на перших поверхах багатоповерхівок. Але це, на його думку, швидше для тимчасового перебування дітей впродовж кількох годин. Такі дитячі заклади мають намір розмістити у новобудовах «Європейського» та «Краківського» житлових комплексів.

Дбає сільська рада і про розвиток медицини первинного рівня, що надається мешканцям за місцем проживання у Вовчинці. Сільський голова каже, що медичну галузь централізовано завжди недофінансовували. Потім був період, коли до 2002-2003 рр. ФАПи і сільські амбулаторії фінансували з місцевого бюджету. Тоді сільська рада забезпечувала амбулаторію всі необхідним для надання первинної невідкладної мед. допомоги, вдалося закупити деяке обладнання, придбали портативний кардіограф. Відколи Вовчинецьку медицину централізовано підпорядкували міській поліклініці, сільська рада дофінансовувала її через субвенції міському бюджету. Але бувало так, що на кінець року поліклініка цю субвенцію не завжди використовувала. Через субвенції міському бюджету Вовчинецьку амбулаторію сільська рада фінансує і зараз, коли усі міські поліклініки об’єднали у Центр первинної медичної допомоги і консультативно-діагностичної допомоги. Подбала сільська влада і про нові, сучасні приміщення для Вовчинецької амбулаторії, яка незабаром розташується у новобудові другої черги адмінбудівлі.

вовчинецька отг

«У другій черзі адмінбудівлі ми передбачили приміщення для медичної амбулаторії площею понад 100 квадратних метрів. Там буде три окремі кабінети для роботи сімейних лікарів, кабінет профщеплень, педіатричний кабінет і навіть малий денний стаціонар на 4-6 місць, – розповідає М. Назар. – Але на цьому ми не зупиняємось, бо кількість населення Вовчинця зростає. Тому у трьох мікрорайонах багатоповерхівок на перших поверхах новобудов ми передбачили приміщення для роботи сімейних лікарів, які у визначені дні, згідно з графіками, прийматимуть там пацієнтів з цих мікрорайонів. А в одній з новобудов житлового комплексу «Європейський» на вул. Симоненка плануємо відкрити ще один новий Вовчинецький комунальний медичний заклад загальною площею 350 – 370 квадратних метрів, щоб наблизити до людей надання доступних медичних послуг».

Вовчинецька сільська рада також має на меті й надання мешканцям адміністративних послуг. А для цього – створити окремий ЦНАП, який теж розташується у другій черзі адмінбудівлі. За словами сільського голови, така необхідність визріла сама собою. «Колись сільська рада видавала довідки з земельних питань, витяги з рішень, довідки про склад сім’ї. Зараз, навіть якщо ми не створимо ОТГ, число адмінпослуг населенню збільшиться, – пояснює М. Назар. – Ми уже реєструємо місце проживання, незабаром розпочнемо реєстрацію речових прав. А також додадуться послуги, які надає міський ЦНАП, – питання житлово-комунального господарства, комунальних підприємств, земельні, архітектурні, геодезичні, освітні та інші. Тому ми маємо створити окремий Вовчинецький Центр надання адмінпослуг, де б людині, яка сюди звернулась, фахівці чітко все роз’яснили від початку й до кінця, приймали і видавали необхідні документи. Вважаю, що це правильно. Адже таким чином відбудеться наближення надання послуг до мешканців села, яким, щоб подати певні документи чи отримати довідки, уже не треба буде їхати до міста. Ресурсу і матеріального забезпечення, який у нас є, наразі для цього достатньо. Навіть нові меблі для нашого ЦНАПу уже придбали».