Кругообіг води по трубах: як у Вовчинці вирішують проблему питної води і водовідведення

Попри те, що Вовчинець омивають дві річки, в деяких районах села постала проблема з водою. Десь обміліли криниці, десь вода дуже мінералізована, а в районі русла річки Рутки, вона така, що її краще не використовувати.

Тому цьогоріч у Вовчинці продовжать прокладати нові водогони і каналізаційні колектори. Це дасть змогу забезпечити село, більшість території якого уже каналізована, якісною питною водою та сучасним надійним водовідведенням.

Як розповів Західному кур’єру сільський голова Михайло Назар, наприкінці минулого року новий каналізаційний колектор проклали на частині вулиці Гайової. Після цього, уже на початку 2020 року, там же взялись прокладати новий водогін, щоб зробити все в комплексі.

«Звичайно, довелось розкопати частину вулиці, але після 11-12-річної експлуатації, її покриття вже й так потребувало ремонту. Тому, перед тим, як влітку її ремонтувати, ми вирішили спершу прокласти водопровід і каналізацію», – пояснює сільський голова.

Наступним етапом, за його словами, стануть аналогічні роботи на вулиці Патріарха Володимира. Там теж прокладуть нові водопровід і каналізаційний колектор. Частково нові труби уже проклали в районі вулиць Височана, Вовчинецької, Шевченка, куди теж необхідно подати воду.

«Половину робіт ми там уже зробили, але виникли проблеми з підключенням, – продовжує М. Назар. – Точку підключення «Водоекотехпром» згідно з техумовами визначив нам на вулиці Надрічній, біля ТЦ «Бізон». А це ще два кілометри труб треба прокладати, тоді як до діючого водопроводу з вул. Вовчинецької всього 300 метрів, і 10 будинків уже б мали воду».

«На жаль, є у нас вулиці, де вода або ніяка, або пропадає. Це район старого села і за річкою. Там взагалі надто мінералізована вода десь з Вовчинецьких гір тече, – розповідає М. Назар. –  Є проблема в районі нової забудови, вулиці Патріарха Володимира, де воду просто не дістати. Хоча там якихось 100 метрів  до річки, вода на глибині 8-9 метрів і помпою її вже не потягнеш. Це проблема. Проблема клімату, обміління річок, висихання криниць. Тому ми маємо вирішувати питання водопостачання і прокладати в ці райони водопроводи».

А з водовідведення ключовим і наймасштабнішим проєктом сільський голова називає будівництво магістрального каналізаційного колектора з вул. 24 Серпня мікрорайону «Каскад» до «Агрохіміка». «Це три кілометри колектора, який дасть можливість каналізувати райони малоповерхової забудови і скинути в цей магістральний колектор каналізаційні стоки з вулиць Бугая-Гайдея. Це дуже велика територія села і без цього колектора нам не обійтися, – наголошує сільський голова Вовчинця. –  Він відкриє перспективу завершення каналізування решти вулиць з можливістю до нього підключитися і на 80% проблема з каналізацією буде вирішеною. За винятком тих вулиць, які примикають по лінії село-місто».

Проблемою, яка не вирішується десятиріччями, для Вовчинця є річка Рутка. В місті її уже давно «одягли»  в колектор, який закінчується і виходить на зовні саме у цьому приміському селі. Попри певний поступ і домовленості щодо співфінасуванння вирішення цієї, болючої для громади Вовчинця проблеми, вона і надалі залишається вельми актуальною.

«Найбільша проблема за останні 15 років – це річка Рутка, – каже сільський голова М. Назар. – Вона настільки забруднена, що це становить екологічну катастрофу. Джерело забруднення – місто Івано-Франківськ. Ми мали певні обіцянки з боку міста, щодо вирішення цієї проблеми, але… Зі свого боку ми профінансували виготовлення проєкту, але на його реалізацію завжди не вистачає коштів. Зараз він знову не фінансується, роботи не проводяться».