Каменяреві – 164: франківці вшанували пам’ять поета та розпочали традиційні “Франкові читання”. ФОТО

Сьогодні, 27 серпня, виповнюється 164 рік від дня народження видатного українського поета, прозаїка, науковця, громадського та політичного діяча, покровителя нашого міста Івана Яковича Франка.

На площі Івана Франка зібрались десятки небайдужих франківців, відбулось урочисте покладання квітів до пам’ятника Великому каменяреві.

“Часто лунають звернення, щоб перейменувати наше місто. Але сьогодні ми горді, що несемо таке ім’я, ми таке єдине місто у світі (з такою назвою), це надзвичайно унікальна постать для нашої держави. Іван Франко не був оціненим за життя, але його будуть пам’ятати й після, й до нас. Ця велична постать як ніколи нас об’єднує”, – розпочав міський голова Руслан Марцінків.

Згодом розпочались вже традиційні “Франкові читання”, до яких може долучитись кожен бажаючий.

“Я, як і кожна жінка, люблю і прагну до романтики навіть будучи заміжньою. Всеодно хочеться вічно нових почуттів, тому мій улюблений вірш “Тріолет”. Третій рік поспіль буду читати його, але завжди додаю щось нове, цього разу це буде більш патріотичного характеру”, – розповіла франківська акторка Галина Баранкевич.

Довідково:

Уперше Іван Франко відвідав місто у 1883 році. Тут він познайомився з народною вчителькою Юзефою Дзвонковською. Вона справила на поета велике враження, він заходив до неї, як тоді називали, за «Тисменицьку рампу», де дівчина мешкала. Щирі почуття до Юзефи Франко висловив у ліричних поезіях «Не схиляй своє личко прекрасне», «Тричі мені являлася любов», «Гей, рибачко чорноока». Хвора на легені, Ю. Дзвонковська невдовзі померла. Її було поховано на міському кладовищі. Згодом Іван Франко писав, що вимріяна чорноока Йосипіна, «чуючи в собі початки сухіт, кілька рік пізніше вмерла» на посаді народної вчительки.

Дослідники встановили, що І. Франко планував купити в місті ділянку землі та заснувати рільничу спілку для свого соратника, відомого громадського діяча, письменника Михайла Павлика, який з радістю погодився на цю пропозицію. Але плани не здійснилися з ряду причин, зокрема через нерішучість Антоніни Дзвонковської, матері Юзефи. Про відносини І. Франка з Ю. Дзвонковською та його перебування у Станиславові описано в документальній повісті Романа Горака «Тричі мені являлася любов» (1983)

Влітку 1884 р. Іван Франко здійснив мандрівки Карпатами і Прикарпаттям, щоб вивчити «природи красу, люду рідного бит». Саме в Станиславові він познайомився тоді з українським лексикографом і мовознавцем Євгеном Желехівським, який за словами Каменяра, «нашої мови скарбницю здвигнув».

У 1884 році українська письменниця і громадська діячка демократичного напряму Наталя Кобринська заснувала в Станиславові «Общество русских женщин». Воно давало можливість безправним жінкам Галичини брати участь у громадсько-культурній роботі. Спробу першої жіночої організації оцінив І.Франко. Каменяр виступив з промовою на самих зборах «Общества русских женщин» у місті, а докладний звіт з першого в Галичині жіночого форуму опублікував під назвою «Перші загальні збори руського жіночого товариства в Станіславові». За допомогою Франка Н. Кобринська видала у нашому місті альманах «Перший вінок» (1887). Пізніше вона підготувала також три випуски альманаху «Наша доля».

Голос Івана Франка неодноразово звучав перед українською громадою у Станиславові. У 1889 році, у доповіді з нагоди річниці Т. Г. Шевченка, він високо оцінив творчість видатного поета, а в 1890 році на шевченківському концерті, за спогадами колишнього учня станиславівської гімназії, письменника Михайла Яцківа, виступив з блискучою промовою про поему «Тополя».

Міщани мали змогу бачити і слухати Іван Франка ще в 1910 і 1914 роках, коли він у залі «Руської бесіди» (тепер вулиця Січових Стрільців, 24) читав свою поему «Мойсей». На згадку про цю подію в 1966 р. на цьому будинку встановлено меморіальну дошку, а в 1986 р. її урочисто оновлено. На гранітній плиті під барельєфним погруддям напис:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська поштова марка увійшла в трійку кращих у світі

Публікація Каменяреві – 164: франківці вшанували пам’ять поета та розпочали традиційні “Франкові читання”. ФОТО запозичена із ресурсу WestNews.com.ua.

Сьогодні, 27 серпня, виповнюється 164 рік від дня народження видатного українського поета, прозаїка, науковця, громадського та політичного діяча, покровителя нашого міста Івана Яковича Франка. На площі Івана Франка зібрались десятки небайдужих франківців, відбулось урочисте покладання квітів до пам’ятника Великому каменяреві. “Часто лунають звернення, щоб перейменувати наше місто. Але сьогодні ми горді, що несемо таке ім’я, […]

Публікація Каменяреві – 164: франківці вшанували пам’ять поета та розпочали традиційні “Франкові читання”. ФОТО запозичена із ресурсу WestNews.com.ua.