ЕКО-запліднення: що це, куди звертатись та скільки це коштує?

WestNews завершує цикл статей про безпліддя. Раніше ми говорили про проблеми зі здоров’ям у чоловіків та жінок, а згодом розповідали історію успіху пари, яка змогла подолати страшний діагноз.

Сьогодні поговоримо про ЕКО-запліднення – процедуру, яка, на перший погляд, є не дуже зрозумілою та складною. Вона викликає багато запитань і страхів, але саме зараз разом із Головчаком Ігорем Степановичем, директором Державного закладу «Прикарпатський центр репродукції людини» ми відповімо на них. Розвіємо всі страхи, міфи та розповімо чому не варто боятись, а варто пробувати коли лікар рекомендує вдатись до методу штучного запліднення.

Державний заклад «Прикарпатський центр репродукції людини» був заснований у 1993 році, як філіал Донецького регіонального центру материнства і дитинствау зв’язку з погіршенням демографічної ситуації в Україні та необхідністю вжиття невідкладних заходів щодо збільшення народжуваності. У 1995 році згідно наказу МОЗ України Центр отримав статус самостійної юридичної особи публічного права.

Метою діяльності закладу є підвищення рівня надання медичної допомоги та збереження здоров’я населення, надання високоспеціалізованої та спеціалізованої медичної допомоги безплідним парам в повному обсязі для покращення демографічної ситуації в Україні, яка була на той момент. Але і зараз, як каже лікар, народжуваність в Україні бажає бути кращою. Тому актуальність тих питань, якими займається заклад є дуже високою.

«Ми колись починали з мінімуму – амбулаторного обстеження та консервативного лікування безпліддя. Поступово в роботу центру було впроваджено оперативне лапароскопічне та гістескопічне лікування, проведення процедур допоміжних репродуктивних технологій, оперативне лікування чоловічого безпліддя. Зараз Центр вже має завершений цикл лікування безпліддя, включаючи первинний прийом, повне обстеження сімейної пари (обстеження і лікування чоловіків), генетичне консультування, проведення всіх оперативних втручань при лікуванні безпліддя, проведення всіх видів ДРТ з генетичним обстеженням ембріонів та лікування ускладнень, що можуть виникати при проведенні операцій та медичних маніпуляцій, диспансерне спостереження за вагітними,» – розповідає Ігор Степанович.

Одним з останніх нововведень в роботі Центру є впровадження мікрохірургічних урологічних втручань.

«Пишаємось, що ми перші на Західній Україні починаємо робити такі операції. До тепер та ж біопсія яєчка проводилась відкритим, традиційним методом, але вона не давала такого результату, якого можна досягти використовуючи новітнє обладнання, в даному випадку – мікроскоп», – розповідає лікар.

Реалізація завдань, які стоять перед Центром обумовлена професійним рівнем медичного персоналу та сучасною, відповідно до європейських стандартів, матеріально-технічною базою та обладнанням.

Для успішного лікування важливі два фактори: людський, тобто хороші лікарі та оснащення. З першим немає взагалі ніяких проблем. В складі команди закладу є 4 професори, 4 доценти, більшість працівників – це кандидати та доктори наук, більшість лікарів вищої атестаційної категорії.

У 2018 році реалізували майже 70 млн грн. фінансування та створили новий лікувальний корпус площею 1200 кв м. Внаслідок реалізації інвестиційного проекту поліклінічне відділення з денним стаціонаром отримало додаткові площі та нове обладнання для успішного функціонування на належному рівні.

Після введення в експлуатацію нового лікувального корпусу у відділенні оперативної гінекології (стаціонарна допомога) почав функціонувати новий операційний блок, в складі якого дві операційні зали, дві передопераційні зали, ординаторська, кімната для дезсередників.

Створення нового приміщення для відділення допоміжних репродуктивних технологій дозволило покращити реалізацію Центром завдань в рамках державної програми стосовно надання високоспеціалізованої та спеціалізованої медичної допомоги безплідним парам в повному обсязі та в порядку, встановленому чинним законодавством, підвищило комфортність умов перебування пацієнтів та виконання бюджетної програми по лікуванні безпліддя за абсолютними показаннями.

Також, у новому лікувальному корпусі розміщена лекційна зала на 50 місць. Зала оснащена мультимедійною установкою, яка дозволяє проводити презентації, демонструвати хід операцій, проводити сеанси телемедицини, отримувати он-лайн консультації фахівців з інших міст і країн.

«Маємо 3 лікувальних відділення: поліклінічне з денним стаціонаром (де проводять первинний огляд, оцінку проблеми, обстеження та визначення подальшої тактики лікування), стаціонарне відділення або відділення оперативної гінекології та реабілітації ( там є 40 ліжок, щорічно проводиться 1000 операцій, які направлені на корекцію і на створення умов для наступлення вагітності) та відділення допоміжних репродуктивних технологій (далі ДРТ) де використовують всі методи еко-запліднення, які можуть допомогти при важких формах безпліддя», – розповідає директор.

У центрі проводиться замороження яйцеклітин, сперматозоїдів та ембріонів. Розпочали проводити оперативні втручання з забором яйникової тканини у пацієнток, які перенесли онко захворювання або ж яким потрібна хіміотерапія. Оскільки вона згубно впливає на організм жінки, то забір тканини здійснюється до початку такого лікування і вже в стаді ремісії відбувається повторне вживлення тканини. Світовий досвід показує, що пацієнтки після цього можуть завагітніти, якщо ж цього не зробити, то можливість народити після лікування хіміотерапією дорівняє кільком відсоткам.

Скільки це коштує?

Вартість ЕКО-запліднення складається з двох складових: медикаментів, які пацієнти купують самостійно обираючи аптеку та ціну (це в середньому 25-30 тис. грн.), друга складова – сама операція та можливість замороження ембріонів (це 13-15 тисяч). У сумі виходить 40-45 тис. грн. Однак, варто зазначити, що вартість залежить від індивідуальних випадків та розраховується окремо для кожної пари.

Також є програма, яка передбачає надання можливості провести штучне запліднення за кошти держави, але строго за певними показаннями. На всю країну виділяється 500-550 спроб, вони розподіляються по регіонах в залежності від щільності населення. Івано-Франківська область в рік може допомогти 20-25 подружнім парам . На таку допомогу можуть податись пари до 40 років з відсутністю грубих аномалій розвитку, з відсутність обох маткових труб або повною їхньою непрохідністю, яку дуже важко або неможливо виправити хірургічним методом.

«У нас є невелика кількість державних ліків, якими ми забезпечуємо певну категорію осіб, а саме: пацієнти, родичі яких були учасниками АТО/ООС, медпрацівники, соціально не захищені верстви населення та пацієнти, в яких було дві і більше неефективних спроб. Ми даємо їм частину препаратів і це приблизно втричі здешевлює видатки пацієнтів на проведення процедур допоміжних репродуктивних
технологій. Рішення про надання такої допомоги завжди приймається колективно», – каже директор.

У відділенні ДРТ завжди з’являється щось нове, лікарі завжди вдосконалюють свої знання та вчаться у колег з Європи. Також на базі Центру проводяться міжнародні симпозіуми, республіканські науково-практичні конференції, майстер-класи з ендоскопічної хірургії.

Збудований єдиний лікувальний корпус за всіма європейськими стандартами та оснащений новітньою апаратурою і медичним обладнанням, покращив взаємодію всіх структурних підрозділів і забезпечив виконання основного пріоритету надання медичної допомоги Центру – лікування всіх видів безпліддя від первинного звернення пацієнтів до проведення найбільш сучасних процедур допоміжних репродуктивних технологій та народження малюків.

Сподіваємось, що після добірки наших статей про безпліддя ви частіше звертатиметесь до лікарів у цілях профілактики. Наше здоров’я – найбільший скарб, який потрібно берегти. Якщо ж так сталось, що бажане не вдається, то знайте – вихід є завжди. І нехай кожна подружня пара, яка щиро бажає народити малюка, зможе це зробити .

Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Вікно життя” – шанс вижити для “небажаних” дітей

Публікація ЕКО-запліднення: що це, куди звертатись та скільки це коштує? запозичена із ресурсу WestNews.com.ua.

WestNews завершує цикл статей про безпліддя. Раніше ми говорили про проблеми зі здоров’ям у чоловіків та жінок, а згодом розповідали історію успіху пари, яка змогла подолати страшний діагноз. Сьогодні поговоримо про ЕКО-запліднення – процедуру, яка, на перший погляд, є не дуже зрозумілою та складною. Вона викликає багато запитань і страхів, але саме зараз разом із […]

Публікація ЕКО-запліднення: що це, куди звертатись та скільки це коштує? запозичена із ресурсу WestNews.com.ua.