“Світ без України мене не цікавить!”: у Франківську відкриють анотаційну дошку засновникові франківського опозиційного гуртка

16 квітня о 15:00 в Івано-Франківську відбудеться відкриття анотаційної дошки видатному громадсько-політичному діячу, історику, політв’язню радянської системи – Морозу Валентину Яковичу.

Пам’ятку про історика розмістять на вулиці Євгена Коновальця, 141, пише WestNews.

Мороз Валентин Якович – український дисидент, громадсько-політичний діяч, історик, політв’язень радянських тюрем (1965–69, 1970–79 рр.). Народився у селі Холонів (нині Луцького району Волинської області). Середню освіту здобув у школі села Холонів та місті Горохів (1953 р.).

Навчався на історичному факультеті Львівського університету (1953–58).

У 1958–64 роках працював учителем у селі Мислині та смт Мар’янівка на Волині. У березні–липні 1964 року – викладач історії у Луцькому педагогічному інституті, у вересні 1964 – серпні 1965 років – в Івано-Франківському педагогічному інституті. 

Першого вересня 1965 року заарештований працівниками КДБ в Івано-Франківську; 20 січня 1966 р. засуджений Волинським обласним судом у міста Луцьк за ст. 64 КК УРСР («антирадянська агітація і пропаганда») до 4-х років позбавлення волі в колоніях суворого режиму. 

Першого вересня 1969 року був звільнений з ув’язнення, повернувся до Івано-Франківська та відновив дисидентську діяльність. Знову сформував у місті неформальний опозиційний гурток (Ірина Сеник, Оксана Попович, Любов Возняк-Лемик, Любов Волянюк, Володимир Іванишин); налагодив контакти із Вячеславом Чорноволом, Іваном Дзюбою, Іваном Світличним, Миколою Плахотнюком, Оксаною Мешко, Іваном Гелем, Ніною Строкатою, Василем Романюком, Юрієм Шухевичем. Виступав за активізацію боротьби проти радянського режиму.

Помер у Львові. Похований 20 квітня 2019 року на Личаківському цвинтарі. Життєвим кредо Валентина Мороза можна вважати слова «Світ без України мене не цікавить! Україна і український інтерес мусять бути у цьому світі».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Анотаційну дошку Ярославу Соколану відкрили у Франківську. ФОТО

Публікація “Світ без України мене не цікавить!”: у Франківську відкриють анотаційну дошку засновникові франківського опозиційного гуртка запозичена із ресурсу WestNews.

16 квітня о 15:00 в Івано-Франківську відбудеться відкриття анотаційної дошки видатному громадсько-політичному діячу, історику, політв’язню радянської системи – Морозу Валентину Яковичу. Пам’ятку про історика розмістять на вулиці Євгена Коновальця, 141, пише WestNews. Мороз Валентин Якович – український дисидент, громадсько-політичний діяч, історик, політв’язень радянських тюрем (1965–69, 1970–79 рр.). Народився у селі Холонів (нині Луцького району Волинської області). Середню освіту здобув у школі села Холонів та місті Горохів (1953 р.). Навчався на історичному факультеті Львівського університету (1953–58). У 1958–64 роках працював учителем у селі Мислині та смт Мар’янівка на Волині. У березні–липні 1964 року – викладач історії у Луцькому педагогічному інституті, у вересні 1964 – серпні 1965 років – в Івано-Франківському педагогічному інституті.  Першого вересня 1965 року заарештований працівниками КДБ в Івано-Франківську; 20 січня […]

Публікація “Світ без України мене не цікавить!”: у Франківську відкриють анотаційну дошку засновникові франківського опозиційного гуртка запозичена із ресурсу WestNews.